Preliminary Program

Committees

Invited Speakers

About the ITC

Travel Information

Instructions to Authors

Preliminary Program

Registration Information

 

Venue

The venue for this event will be:

The Victoria University Conference Centre

Level 12, 300 Flinders Street (Opposite the Flinders Street Railway Station)

Melbourne

 

Map for the Event

 

Program Details

Revised Preliminary Program Schedule: (Subject to confirmation and acceptances)

Time

Session Details

Paper Title and Author Details

08:15 – 08:50

Registration

 

08.50 - 09.00

Welcome address & Introduction

 

09:00 – 10:00

Keynote Speaker - Professor P. Kuhn

Performance Modelling of GGG and WLAN Performance Modelling

10.00 - 10.30

Morning Tea

 

10.30 – 12:30

Invited Speakers Session

 

10:30 – 11:10

Invited Talk #1 – Prof Rudolf Mathar

Elements of Cellular Radio Network Planning

11:10 – 11:50

Invited Talk #2 – Dr Taka Sakurai

MAC access delay in IEEE 802.11e EDCA wireless LANs

11:50 – 12:30

Invited Talk #3– John Papandriopoulos

Getting the most out of MANETs: Distributed Algorithms for Cross-Layer Optimization

12:30 - 13.15

Lunch

 

13:15 – 15:15

Technical Session #1

 

13:15 – 13:35

Technical Talk #1

Calculations for Multi-service Overflows between Heterogeneous Wireless Networks, Qian Huang,  King-Tim Ko, V. B. Iversen

13:35 – 13:55

Technical Talk #2

Basic Throughput Evaluation of Wireless Network employing User Guidance to Hotspot by Advertising through Ad Hoc Networks, Satoshi Ohzahata, Konosuke Kawashima

13:55 – 14:15

Technical Talk #3

A novel Unicast based Multiplexing Scheme to guarantee the QoS of VoWLAN, Dong Wang,  Zhimin Liu,  Yuping Zhao,  Yan Luo

14:15 – 14:35

Technical Talk #4

Generic Handover Loss Model for Micro-Cellular Wireless Networks, Shehan Perera, Harsha R. Sirisena

14:35 – 14:55

Technical Talk #5

VoIP Applications across Mobile Networks Skype over UMTS, Tobias Hoίfeld,  Andreas Binzenhφfer,  Kurt Tutschku,  Markus Fiedler

14:55 – 15:15

Technical Talk #6

MAC Delay Analysis of the IEEE 802.11 Distributed Coordinate Function, Gang Uk Hwang,  Min Young Chung , Yutae Lee

15.15 – 15:45

Afternoon Tea

 

15:45 - 17:45

Technical Session #2

 

15:45 – 16:05

Technical Talk #7

Approximating the Admission Region for Multi-resource CAC in Wireless Networks, Taka Sakurai,  Milosh Ivanovich,  Paul Fitzpatrick

16:05 – 16:25

Technical Talk #8

Modelling Resource Fluctuations for Adaptive Communications in Mobile Environments, Bernd Gloss

16:25 – 16:45

Technical Talk #9

Optimal Packetization Interval For VoIP Applications over IEEE 802.16 Networks, Shehan Perera,  Harsha Sirisena,  Krzysztof Pawlikowski

16:45 – 17:05

Technical Talk #10

Adaptive Throughput Management and Quality of Service Provisioning in IEEE 802.11e, Shafiqul Karim, Nigel Bean, David Green, Michael Rumsewicz

17:05 – 17:25

Technical Talk #11

A Genetic Algorithm on Sensor Networks Lifetime Optimization, Yantao Pan,  Wei Peng,  Xicheng Lu

17:25 – 17:45

Technical Talk #12

Scalability of UWB Cognitive Radio Networks with Interference Constraints, Fan Zhang, Xiaoyun Kang

17.45 – 18:00

Closing Session

 


Keynote address - 1 hour inclusive of questions

Invited Talks - 40 minutes inclusive of questions

Technical Talks - 20 min including 5 min  for questions and changeover.
 

Home